Erzurum'da Yapılabilen Kış Spor'ları ve yarışmalar

Erzurum'da Yapılabilen Kış Spor Dalları

Kayakla Atlama

Dik bir rampadan aşağı kaymayı, havalanmayı, müm­kün olduğunca yükseğe atlamayı ve ardından düş­meden yumuşak bir biçimde en uzak noktaya inmeyi içeren gösterişli bir spordur. Kiremitliktepe'de yer alan Atlama Kuleleri'nde yapılmaktadır. Kuleler ücretsiz olarak bütün halka açıktır.


Alp Disiplini

Kar üzerinde kayaklarla birlikte yapılan, kapılardan ge­çerek en hızlı şekilde aşağıya inmenin amaçlandığı bir yarışmadır. Palandöken ve Konaklı kayak merkezle­rinde yapılmaktadır. ayrıca bu pistlerden ücretsiz şekilde herkez yararlanabilmektedir.

Biatlon

Kayaklı koşu ile tüfekli atışın bir araya getirildiği kış spo­rudur. Kandilli Kayak Merkezi'nde yapılmaktadır. 2 - 2,5 - 3 - 3,3 ve 4 km'lik kayaklı koşu pistlerinin bulunduğu Kandilli'de; standart 30 elektronik hedef sistemi, 150 m ceza turu parkuru, başlama-bitiş alanı ve 1500 kişilik seyirci alanı yer almaktadır.

Kuzey Kombine

Kayaklı atlama ve kayaklı koşunun bir araya gelmiş halidir, iki gün süren bir rekabete dayanır. Birinci günde kayakla atlama, ikinci günde kayaklı koşu etkinlikleri gerçekleştirilir. Atletler yarışlarda bireysel, sprint ve takım halinde yer alırlar. Kandilli ve Kiremitliktepe'de yapılmaktadır.

Snowboard

Gençler arasında tutku haline gelmiş bir kış spor dalıdır. Snowboard tahtalarının uzunluğu genelde 140-165 cm, genişliği ise 24-27 cm arasında değişmektedir. Palan­döken ve Konaklı kayak merkezlerinde yapılmaktadır.

Serbest Stil Kayak

Kayağın akrobatik bir spor biçiminde yapılan çeşididir. "Mogul" ve “Aerial" adında iki ana türü vardır. Mogul stilinde; küçük çıkıntılarla dolu yüksek bir tepeden aşağıya doğru kayarken, iki rampanın da üzerinden atlamak gereklidir. Bir olimpiyat sporu olarak kabul edilmeyen "Acro" türünde jimnastik hareketler ile dans bir araya getirilmiştir. Palandöken Kayak Merkezi'nde yapılmaktadır.

Kayaklı Koşu

Klasik ve serbest stil olmak üzere ikiye ayrılır. Klasik stilde, yarışçılar uzun düz adımlar kul­lanır ve önceden belirlenmiş patikaları sollayıp öne geçmeye çalışırlar. Daha hızlı olan ser­best disiplinde ise kayakçılar diledikleri teknikle kayabilirler. Kandilli Kayak Merkezi'nde yapılmaktadır.

Kayaklı Koşu

Klasik ve serbest stil olmak üzere ikiye ayrılır. Klasik stilde, yarışçılar uzun düz adımlar kul­lanır ve önceden belirlenmiş patikaları sollayıp öne geçmeye çalışırlar. Daha hızlı olan ser­best disiplinde ise kayakçılar diledikleri teknikle kayabilirler. Kandilli Kayak Merkezi'nde yapılmaktadır.

Curling

Curling ilk olarak, 1541 yılında İskoçya'da dörder oyuncudan oluşan iki takım tarafından oynanmıştır. Curling, 42 x 4,3 metrelik bir buz pistinde, takım halinde yapılan bir olimpiyat oyunudur. Şehir merkezinde bulunan Curling Salonu'nda yapılmaktadır.

Sürat Pateni

Kadın ya da erkek atlet­lerin dönemeç ve düzlük­lerin bulunduğu buz pistinde, ritmik ve güçlü bir kayış sergiledikleri bir spordur. Sürat pateni yarışları; uzun kulvar, kısa kulvar ve maraton olmak üzere üç farklı sınıfta gerçekleştirilmektedir. Uzun kulvar yarışlarında, aerobik dayanıklılık daha büyük önem taşımak­tadır. Sürat pateni, şehir merkezinde bulunan 2000 kişilik Buz Salonu'nda yapılmaktadır.

Helikoıpterli Kayak(Heliski)

Dünyanın en heyecanlı, adrenalini yüksek ve maceraperest doğa sporlarından biridir. Dünyanın sınırlı bölgelerinde yapılabilen bu kayak türünün en önemli özelliği, kayak merkezlerinden veya kayak pistlerinden uzakta, karın bol olduğu alanlarda (dağ­larda) yapılmasıdır. Ülkemizde ilk kez 2005 yılında Kaçkar Dağları'nda gerçekleş­tirilmiştir. Palandöken Dağları'nda yapılmaktadır.

Buz Pateni

Buz zeminde altı kızaklı patenle kayarak yapılan estetik yönü de bulunan bir spor dalıdır. Artistik buz pateni; bireysel, çift ya da grup olarak buz üstünde dönüş, atlayış, kaldırış, adım dizisi gibi hareketlerin yapıldığı bir olimpiyat sporudur. Senkronize buz pateni; artistik buz pateninin tüm dünyada en yeni tanınan ve bir takım sporu olan koludur. Şehir merkezinde bulunan 3000 kişi ve 500 kişi kapasiteli iki buz salonunda yapılmaktadır.

Bandy

Futbolun buz üstünde patenle oynandığı bir spor dalıdır. Oyuncuların "bandies" adı verilen eğimli sopaları vardır. Bandy günümüzde tüm hava koşullarda, salonlarda veya buz sahalarda oynanmaktadır. Bandy, Erzurum şehir merkezinde yer alan Buz Salonları'nda oynanabilmektedir.

Buz Dansı

Müzik eşliğinde buz ze­minde yapılan figüratif buz pateni türüdür. Bir kadın bir erkek sporcu ile yapılmaktadır . Buz dansı programları; zorunlu dans, orijinal dans ve serbest dans olmak üzere 3’e ay­rılmaktadır. Şehir merke­zinde bulunan 3000 kişi ve 500 kişi kapasiteli iki buz salonunda yapılmaktadır.

Kızak

Kızaklarla yapılan bir spor dalıdır. Kızakların 1 veya 2 kişilik çeşitleri bulunmakta­dır. Skeleton ve kızaklı köpek yarışı, kızakla yapılan diğer spor dallarıdır. Palandö­ken ve Konaklı kayak merkezlerinde yapılabilmektedir.

Kaynak: Erzurum Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü


Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Merkezi Lokasyonlar

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Ekonomik Fiyatlar

Erzurumun En Kaliteli Güvenilir Firması Erbay Oto Kiralamada Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.